Beskrivning
Adopo Doftljus Cactus Flower
Möt vår medelhavsinspirerade musa, A Dopo! Namnet A Dopo, som betyder ”vi ses senare!”, är skapat för att ge hemmet känslan av en spännande sommar utomlands. Med Marockos färgstarka nyanser och lockande mönster är varje keramikkärl på 226 g handmålat med omsorgsfulla penseldrag för en genuin och unik känsla.
Varje ljus kommer i en matchande handritad låda och har en doft som bjuder in till äventyr. När ljuset brunnit ut kan kärlet enkelt återanvändas som en unik kruka eller vas. Den här kollektionen är perfekt för globetrotters, keramikälskare och alla med en personlig stil.
Toppnoter: Bergamott, päron, äppelblom, kokosvatten
Mellannoter: Kaktusblomma, gardenia, vit pion, aloe vera
Basnoter: Matcha-te, liljekonvalj, vaniljböna, bambu
Brinntid 55-60 timmar
Vid första användning, låt ljuset brinna i 3-4 timmar
För att undvika en grop i ljuset bör du låta det smälta vaxet sträcker sig över ljusets yta innan du släcker ljuset
Ljus måste alltid stå på ett stadigt och värmetåligt underlag
Låt inte ljuset vara tänt längre än 4 timmar åt gången
Släck ljuset med att ljussläckare för att undvika att varm vax stänker
Rör inte ljuset förrän det helt och hållet har svalnat
Håll pölen med vax ren från delar avklippt veke, bränd veke, tändstickor och annat skräp
För att förlänga livslängden på ditt ljus bör du klippa ner veken till 6 mm innan du tänder det.
Låt inte ljusen brinna ända ner i botten.
För att få ut det allra sista vaxet för att återanvända kärlet kan du antingen frysa kärlet så att det kan skrapa ut vaxrester. DU kan annars ckså hälla lite varmt vatten i ditt kalla kärl så att vaxet lossar från kanterna. Tänk på att inte hantera ett varmt kärl!


