Beskrivning
Shepherd Alice. En kudde i korthårigt mjuk fårskinn med sitt ursprung ifrån Australien. Dold dragkedja. Baksidan är gjord av ull. Innerkudde i polyesterblandning med fyllning av 50% siliconskruvar och 50% andfjädrar vilket gör att kudden känns fluffig och håller sin form. Alla fårskinn är naturliga och kan därför variera i sin naturliga struktur. 40×30 cm.
TVÄTTRÅD FÅR-/LAMMSKINN
Vid lättare nedsmutsning:
Dammsug, använd klädrulle eller torka för hand av med svamp och ljummet vatten. Skaka och vädra får-/lammskinnen regelbundet för bästa lyster och form, gärna en dag när det är fuktigt i luften. Utsätt inte fårskinnet för stark värme eller direkt solljus.
Vid grövre nedsmutsning:
Tvätta skinn går med ulllängd upp till 35mm men skinn med fullängd på ullen bör undvikas att tvättas i maskin. Använd ett milt flytande tvättmedel (ull-schampoo) med ett ph-värde på 3,5-5,5 fritt från enzymer, fosfater, peroxider, alkalier och blekmedel. Kraftigt nedsmutsade skinn bör blötläggas i kallt vatten före tvätt. Tvätta i maskin och välj program för ylletvätt i 30 grader. Använd alltid rikligt med vatten. Centrifugera gärna men undvik torktumling och absolut ingen torktumling med värme. Använd inte blekmedel eller sköljmedel. Får-/lammskinnet hängs upp eller torkas plant liggande i rumstemperatur. Arbeta (dra och gnugga) skinnet medan det fortfarande är fuktigt för att behålla smidigheten i skinnet. Skinnet får inte strykas. Fårskinnet kan även kemtvättas hos specialist. Utsätt inte fårskinnet för stark värme eller direkt solljus.

