Beskrivning
Tadé Aleppotvål 40% Lagerbärsolja är naturliga, handgjorda, exceptionell lipidrika och har sina fantastiska kosmetiska egenskaper tack vare jungfruolivoljan, som mjukar upp, skyddar och vårdar huden, och lagerbärsoljan, som är full av essentiella fettsyror, antioxidanter, vitaminer och som har antibakteriella, antiseptiska och lugnande egenskaper. Tvålarna tillverkas av tvålmästaren med samma rytm och känsla som deras förfäder lärt dem. Enligt traditionen får sedan Aleppo-tvålen torka fritt och naturligt i minst 9 månader. Desto torrare och äldre tvålen är, desto mer koncentrerad och effektivt.
100% av ingredienserna är av naturligt ursprung och denna speciella Aleppo-tvål är den första någonsin att ha den COSMOS NATURAL-certifieringen som bekräftar att våra tvålar är av högsta kvalitet och uppnår samtidigt de bästa möjliga metoderna för hållbarhet.
Tvålen innehåller 40% lagerbärsolja och rekommenderas för torr till mycket torr, känslig, skadad och reaktiv hud. Den kan även bidra till lindring av psoriasis och eksem. Den kan användas på ansikte och kropp.
Tvålen är parfymfri. Däremot kommer du att uppleva en doft som kommer av de naturliga vegetabiliska oljorna. Doften kan upplevas som stark när du först öppnar din förpackning och börjar använda tvålen. Det är normalt. Doften minskar dock när du använder tvålen och förvarar den normalt.